Servisdelar, porslin, 13 st, Japan, Meiji (1868-1912).

Dekor i underglasyrblått med motiv av bambu och blommor. Något varierande bårdmotiv i mittspegeln. Vissa signerade med fyra-eller sexkaraktärsmärke. 7 assietter, 18,5 cm. 6 tallrikar, 25 cm.

Bränningssprickor. Glasyrmistor. Bruksslitage på de stora tallrikarna.

Proveniens

Private Swedish collection, resident in Japan 1965-1971.

Klubbat pris
1 800
171
195
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (6 bud)
30 apr 2023 18:50
1 800 SEK
30 apr 2023 18:29
1 700 SEK
29 apr 2023 8:50
1 000 SEK
29 apr 2023 8:28
700 SEK
28 apr 2023 20:10
350 SEK
28 apr 2023 16:46
300 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69