Kan inte nå servern

Roj Friberg

(Sverige, 1934-2016)
Roj Friberg
(Sverige, 1934-2016)

Roj Friberg, färglitografi, monogramsignerad, numrerad V/XXV och daterad -93.

”Stämningsläge”. Ur grafisk mapp med totalt 15 blad inspirerade av August Strindbergs Spöksonaten, utförda under åren 1988-93. Tryckta hos Duro Grafiska i en upplaga av 160 samt 25 ex HC numrerade med romerska siffror. Bladstorlek 53 x 73 cm (BFK Rives).

Helhetsintrycket är gott. Ej inramad.

Litteratur

Roj Friberg, "Katalog, skisser och kommentarer till grafisk mapp med 15 blad inspirerade av August Strindbergs Spöksonaten : utförda under åren 1988-93", Duro Grafiska, Stockholm, 1994. Motivet avbildat s. 16.

Övrig information

I slutet av 1980-talet blev Lena Cronqvist och Roj Friberg, två svenska konstnärer med starka, egensinniga bildspråk, kontaktade av den parisiske galleristen Edouard Weiss. Han ville att de skulle tolka varsin valfri Strindbergspjäs i en serie litografier som han skulle ge ut.

Fribergs återkommande motiv med söndervittrade fasader passade väl med ”Spöksonaten”, en pjäs om unken, instängd högborgerlighet från förra sekelskiftet. Bakom garderobsdörren i Fribergs bild väntar mardrömslika hemligheter.

Konstnär

Roj Friberg föddes i Uddevalla, han inledde sina konstnärliga studier vid Slöjdföreningens skola i Göteborg för att sedan fortsätta vid Valands Konstskola under åren 1961-64. Roj Friberg använder många säregna tekniker, han blandar grafik, teckning och måleri. Han använder sig gärna av okonventionella redskap såsom t ex tandläkarborrar. Han arbeten kan utföras på särskild preparerade dukar, exempelvis lackade eller etsade. Hans bildvärd är både starkt realistiskt och drömlik. Många av verken ligger nära båda foto och film i uttryck. Under en period var hans motivval relativt politiska och "allmänt protestinriktade" som ett exempel kan nämnas hans kända bild "Juntan" från 1970-talet. Roj Friberg är en mycket mångsidig konstnär som även arbetat mycket med scenografi, bl a har han arbetat med regissören Alf Sjöberg och Cullbergbaletten. Roj Friberg finns representerad på flera av landets största museer och har även utförd en mängd offentliga arbeten, bl a vid Östra Sjukhuset i Göteborg.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Caroline Lindahl
Stockholm
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice