Tyra Kleen

(Sverige, 1874-1951)
Tyra Kleen
(Sverige, 1874-1951)

Tyra Kleen, mapp med sju litografier.

"Orikdé-dans", signerad och daterad 1907 med blyerts. "Le Chevlelure", daterad Rome 1905 med blyerts. "Un Rêve de Montagnes". "Le Rire", daterad Rome 1904 med blyerts. "Sed Non Satiati", daterad Rome 1902 med blyerts. "Le Foyer", signerad och daterad 1907 med blyerts, "Repos". 59 x 44 cm. Mapp av pergament med Rockelstad-exlibris.

Mapp med skador. Mjuka veck. Gulnade.

Proveniens

Enligt dedikation "Till Mary von Rosen på födelsedagen den 5:e februari 1923 med vänskap från Tyra Kleen".
Tidigare i samlingarna på Rockelstad, Södermanland, därefter i arv.

Utropspris
12 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14