Rolf Walter Collection Online F362

Efter en framgångsrik försäljning och White Glove Sale för Rolf Walters Collection på säsongens Modern Art + Design presenterar nu Bukowskis en följande onlineauktion. Bjud på sobert vackra objekt i funkis, unik industridesign och klänningar från det glada 1920-talet – ett excentriskt innehåll med spännande historier och kontext.

Rolf Walters stora intresse och samlande har haft stor betydelse. Samlingen har bidragit till hågkomsten av betydelsefulla konstnärer och formgivare, där den röda tråden alltid har varit historien, funktionaliteten och skönheten av objekten.

62 föremål
Klänning, 1920-/30-tal.
Klänning, 1920-/30-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Klänning, 1920-tal.
Klänning, 1920-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Klänning, 1920-tal.
Klänning, 1920-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Klänning, 1920-tal.
Klänning, 1920-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Klänning, 1920-tal.
Klänning, 1920-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Klänning, 1920-tal.
Klänning, 1920-tal.

Utropspris
3 000 SEK