Torsten Esbjörnsson

(Sverige, 1925-2012)
Torsten Esbjörnsson
(Sverige, 1925-2012)

Torsten Esbjörnsson, Konkret komposition

Signerad Torsten Esbjörnsson och daterad 2004 a tergo. Olja på duk 56 x 61 cm.

God kondition.

Torsten Esbjörnsson är en av de främsta svenska företrädarna för den konkreta konsten. Han föddes 1925 i byn Örum på Österlen och i ung ålder förväntades han ta över familjens lantbruk. Men längtan att få uttrycka sig blev starkare och när Esbjörnsson upptäckte måleriet blev det en vändpunkt i hans liv.

Han sökte och kom in på Konstakademien i Köpenhamn, därefter studerade han vid danske konstnären Mogens Anderséns oppositionella konstskola i Köpenhamn.

Torsten Esbjörnsson reste 1960 till Paris där han blev starkt påverkad av det konkreta måleriet. Även om han aldrig målade naturalistiskt förblev hans inspirationskällor naturnära.

Torsten Esbjörnsson började i samband med sin Paris-tid arbeta med ett optiskt nonfigurativt bildspråk, med kvadraten och cirkeln som grundelement. Stark inspiration inhämtade Esbjörnsson från holländske Piet Mondrian och fransk-ryske Vasilij Kandinsky vid deras välbesökta vernissager, föreläsningar och diskussionsaftnar i Paris – men den konstnär som gjorde djupast intryck under Paris-tiden var konstnären Victor Vasarely.

Torsten Esbjörnssons målningar är präglade av starka färger och vindlande geometriska kompositioner som lockar betraktaren att kliva in i varje enskild målning.

Utropspris
12 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63