Madeleine Pyk – en samling F769

Vikskärm, 6 delar, Kina 1900-talets första hälft.

Silverfärgat blad- och blomstermotiv på svartlackerad träyta med skurna dekor i olika stenarter föreställande bl a fåglar, rosor, pioner, krysantemer och dahlior. Andra sidan målad med förgyllda naturmotiv.
Panelerna förenas med krokar. Mått/del: bredd 40 cm (vid foten 41 cm), höjd 183 cm

Träet med stötmärken och retuscheringar samt enstaka, något blekta partier. Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Spår av etikett.

Utropspris
1 200 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492