Ulf Johansson

(Sverige, 1938-2018)
Ulf Johansson
(Sverige, 1938-2018)

Ulf Johansson, lockask signerad stengods rakuteknik

Höjd 27 cm

Obetydligt ytslitage. Saknar en av tre fästen för lock

Formgivare

Ulf Johansson var en svensk keramiker och konstnär. Han utbildade sig vid Konstfack, Stockholm 1961-1966 och 1965 vid Kyoto City College of Fine Arts, Japan. Han inledde sin verksamhet med brukskeramik i Arvika innan han år 1969 startade egen verksamhet i Arboga. Han var även lärare vid Konstfack på 1990-talet. Allteftersom övergick Ulf Johansson till att arbeta med konstgods glaserade i raku. Han har ställt ut ett stort antal gånger både i Sverige och internationellt och finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm , Röhsska Museet med flera svenska och internationella samlingar.

Utropspris
3 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13