Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Golvur, rokoko, av Jonas Ekström (mästare 1766-1769), Stockholm.

Bemålat fodral med skuren och bronserad dekor av figurscener, bladslingor, rocailler och musselformationer. Vitlackerad urtavla med romerska siffror märkt Jonas Ekström Stockholm. Pendel och lod medföljer. Höjd 227, djup 24, bredd 63 cm. Nyckel finns.

Torrsprickor. Skador, en fot lös. Lagningar. Kompletterad. Senare bronsering. Delvis senare målning. Delvis maskstungen. Nyckel till urverk saknas. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Nyckel finns.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13