Oscar Kleineh

(Finland, 1846-1919)
Oscar Kleineh
(Finland, 1846-1919)

Oscar Kleineh, Segelfartyg och strandklippor.

Sign. Olja på pannå 20 x 27 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Konst och hav. 23.9.-19.11.2000. John Nurminens Stiftelse.
Oscar Kleineh 23.5.-7.9.2003. Åbo konstmuseum.

Utropspris
5 000 - 6 000 EUR