Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, bordslampa, modell 5066, Taito Oy, 1900-talets mitt.

Träskaft, på skärmen en perforerad mässingsskiva samt klädd med plisserat tyg. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 40 cm, skärmens storlek 32 x 32 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador. Torrspricka. Del saknas. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 000
E
U
R
52 200
S
E
K
5 655
USD
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (36 bud)
8
29 okt 2023 18:04
5 000 EUR
9
29 okt 2023 18:04
4 800 EUR
8
A
29 okt 2023 18:03
4 600 EUR
9
29 okt 2023 18:03
4 500 EUR
8
A
29 okt 2023 18:02
4 300 EUR
9
29 okt 2023 18:02
4 100 EUR
8
29 okt 2023 18:02
3 800 EUR
9
A
29 okt 2023 18:02
3 700 EUR
9
29 okt 2023 18:00
3 600 EUR
8
A
29 okt 2023 18:00
3 500 EUR
8
A
29 okt 2023 17:43
3 300 EUR
2
29 okt 2023 17:43
3 200 EUR
8
29 okt 2023 17:41
3 100 EUR
2
A
29 okt 2023 17:40
3 000 EUR
8
29 okt 2023 17:40
3 000 EUR
2
29 okt 2023 15:30
2 400 EUR
7
29 okt 2023 14:37
2 300 EUR
2
A
29 okt 2023 11:22
2 200 EUR
4
29 okt 2023 11:22
2 100 EUR
2
A
28 okt 2023 22:04
2 000 EUR
6
28 okt 2023 22:04
1 950 EUR
2
A
28 okt 2023 22:01
1 900 EUR
6
28 okt 2023 22:01
1 850 EUR
2
A
28 okt 2023 22:01
1 800 EUR
6
28 okt 2023 22:01
1 750 EUR
2
27 okt 2023 2:46
1 700 EUR
5
27 okt 2023 2:02
1 650 EUR
2
25 okt 2023 16:21
1 600 EUR
4
22 okt 2023 17:12
1 550 EUR
2
21 okt 2023 0:13
1 500 EUR
3
19 okt 2023 10:35
1 500 EUR
2
18 okt 2023 17:44
1 250 EUR
1
A
18 okt 2023 17:44
1 200 EUR
1
A
18 okt 2023 17:44
1 050 EUR
2
18 okt 2023 17:44
1 000 EUR
1
18 okt 2023 14:58
800 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice