Skrivbord, beställningsarbete, Arkitektbyrå Veikko Voutilainen 1965.

Beställningsarbete för Elimäki Kommunalhus.
Lackad och betsad ek. Två draglådor. Benställ i mässing. Längd 140 cm. Djup 56 cm. Total höjd 76 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Senare bets. Stämplad Elimäen kunta (Elimäki kommun) på lådbottnen.

Proveniens

Skrivbordet har ingått i Elimäki kommunalhusets ursprungliga inredning.

Byggnadsarkitekt Veikko Voutilainen (1934-2008).
Voutilainen tillbringade sin tidiga barndom i Viborg, varifrån familjen evakuerades år 1939 och de bosatte sig i Uttis. Voutilainen avlade sin studentexamen vid Kouvola lyceum år 1952 och blev färdig byggnadsarkitekt från Tammerfors tekniska institut år 1960.
Genom att vinna arkitekttävlingen för Elimäkis kommunala kontorsbyggnad 1965 fick han impulsen att starta en arkitektbyrå. Voutilainen och hans bror drev kontoret i 30 år. Som mest var det mer än tjugo personer som arbetade på kontoret och ritade ett par hundra offentliga byggnader.
Arkitektbyrån planerade bibliotek, kommunala kontorsbyggnader, vårdcentraler, äldreboenden och industribyggnader.
Veikko Voutilainen satt också som ordförande i Vanda stads fasadkommitté. Att tänka på sociala frågor och utveckla lösningar var viktiga för honom.
(Helsingin Sanomat Pertti Vaasio 25.11 2008)

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977