Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Heidi Blomstedt

(Finland, 1911-1982)
Heidi Blomstedt
(Finland, 1911-1982)

Heidi Blomstedt, vaser, 3 st, för Kupittaan Savi (AB Kuppis Lerindustri) 1960-tal.

Koboltblå- och turkos glasyr. Signerad HB. Höjd 14-23 cm.

Åldersrelaterat slitage. Glasyrmistor.

Formgivare

Heidi Blomstedt (1911–1982) är känd som keramikkonstnär och tillhör en viktig konstnärlig familj som dotter till den berömda kompositören Jean Sibelius och hans fru Aino Sibelius. Blomstedts konstnärliga arv fortsatte genom hennes äktenskap med arkitekten Aulis Blomstedt och deras två barn, konstnären Juhana Blomstedt och arkitekten Severi Blomstedt.

Heidi Blomstedt började sin karriär på Arabias fabrik och tog examen från keramikavdelningen vid Konstindustriella högskolan i Helsingfors 1932, varefter hon huvudsakligen arbetade som frilansande keramiker med fokus på minimalistiska objekt. Blomstedts inflytande på den finska keramikkonsten var särskilt påtagligt på 1960-talet, då hon formgav bland annat fyrkantiga och rektangulära keramikföremål för Kupittaan Savi Oy, som återspeglade hennes intresse för geometri och förenklade former. Samarbetet med Kupittaan Savi Oy resulterade i en kollektion av vaser och skålar i olika färger, som lanserades 1962, med konstnärens egen HB-stämpel.

Utropspris
250 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13