Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

Gunnel Nyman, vas, "Familj", signerad Gunnel Nyman -37 Karhula.

Klart glas, graverad, slipad och sandblästrad. Höjd 27 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Modellen var utställd på Världsutställningen i Paris 1937.

Lasitutkimuksia - Glassresearch IV, 1987. Finlands Glasmuseum. Sid. 32 och 88.

Gunnel Nyman belönades med en guldmedalj för sin glasformgivningen på Världsutställningen i Paris år 1937, (Finlands paviljong).

Formgivare

Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13