Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Greta-Lisa Jäderholm-Snellman

(Finland, 1894-1973)
Greta-Lisa Jäderholm-Snellman
(Finland, 1894-1973)

Greta-Lisa Jäderholm-Snellman, golvlampa, Taidetakomo Hakkarainen 1900-talets mitt.

För två ljuspunkter. Stommen i mässing och skärmen är tillverkad med Tramex-teknik. Total höjd är 160 cm och bredden är 40 cm.

Greta-Lisa Jäderholm-Snellman arrangerade flera belysningsutställningar i sitt hem i Helsingfors mellan åren 1952 och 1965. Hon formgav armaturer i mässing, keramik eller glas. Delarna av mässing och tenn tillverkades av företaget Taidetakomo Antti Hakkarainen.
I skärmarnas utformning använde hon Tramex materialet, en kombination av papper och textil. Detta är en gammal florentinsk teknik som Jäderholm-Snellman hade lärt sig under sina resor i Italien i början av 1950-talet.

Åldersrelaterat slitage. Intryckningsskador på fotplattan. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.

Utropspris
500 - 700 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13