Michael Schilkin

(Finland, 1900-1962)
Michael Schilkin
(Finland, 1900-1962)

Michael Schilkin, barskåp, tillverkare Oy Paul Boman Ab 1940-tal.

Barskåpet är tillverkat av Paul Boman Ab och reliefsniderierna är utförda av Michael Schilkin. Dubbeldörrarna föreställer unga män som leker med en hund. Bakom dörrarna finns en glashylla, bakstycket har en spegel och belysning. Bär tillverkarens etikett och reliefen är signerad M. Schilkin. Längd 120 cm. Höjd 55 cm. Djup 27 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Repor. Senare glashylla. El-ledningarna är avkapade. Låset är trögt. Nyckel finns.

Proveniens

Barskåpet har ingått i konsthandlaren Leonard Bäcksbackas samling och har därefter överförts till den nuvarande ägaren.

Formgivare

Klubbat pris
8 210
86 533
9 396
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (20 bud)
29 okt 2023 19:15
8 210 EUR
29 okt 2023 19:15
8 010 EUR
29 okt 2023 19:15
8 000 EUR
29 okt 2023 19:15
7 750 EUR
29 okt 2023 19:15
7 550 EUR
29 okt 2023 19:14
7 220 EUR
29 okt 2023 19:14
7 020 EUR
29 okt 2023 19:14
7 000 EUR
29 okt 2023 19:13
6 210 EUR
29 okt 2023 19:13
6 010 EUR
29 okt 2023 19:13
5 220 EUR
29 okt 2023 19:13
5 020 EUR
29 okt 2023 19:09
4 210 EUR
29 okt 2023 19:05
4 010 EUR
29 okt 2023 10:24
3 600 EUR
28 okt 2023 23:47
3 500 EUR
21 okt 2023 18:34
2 600 EUR
21 okt 2023 1:17
2 500 EUR
19 okt 2023 11:35
2 200 EUR
18 okt 2023 19:15
2 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977