Miroslav Navratil, fåtölj, "Tank chair" Tjeckien 1950-tal.
Sidor av laminerat trä. Fast stoppad klädsel med knappar i ryggen. Bredd 72 cm. Sitthöjd 40 cm. Total höjd 82 cm.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar. Torrsprickor. Renoverad. Helhetsintrycket är gott.