Tre diktmanuskript av Harry Martinson

Harry Martinson (1904-1976):

Manuskript till 3 dikter: ”Matrosens själ”, ”Tung söder”, ”Stormhelgon”. Tre numrerade blad, 36 x 22,5 cm, egenhändigt skrivna i bläck av Martinson, som på första sidan givit dem en gemensam rubrik: ”Tre dikter av Harry Martinson”. Tillsammans med ett maskinskrivet blad med uppräkning av innehållet. Ngt skrynklade, lätt nötta och med spår av vikning.

Dikterna trycktes i Vintergatan 1933.

Proveniens: Landskanslisten och kommissionären vid länsstyrelsen i Vänersborg Per Edward Gustafsson (1893-1966).

.

Utropspris
9 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02