Scandinavian catalogues of tools and supplies for watch-manufacturing and repairing – 14 vols.

Provenance: Åke Falk urhandel, Stockholm. Most books carry the blue ownership stamp of B & Å Falk, 6 x 4,5 cms, with a falcon vignette.

9 priskuranter från H. Sackmanns Aktiebolag, Stockholm: Priskurant å urfourniturer och verktyg (1903, 5 exemplar varav 2 i dåligt skick), en verktygskatalog utan titel (1909), 2 odaterade klammerhäftade kataloger över filar, samt en över Vägg- & väckareur (1903)

Gyllenberg & Rosengren, Stockholm: Priskurant å verktyg, maskiner och furniturer m. m. för urmakare (1905, 2 ex)

Katalog över furniturer för Heuer kronografer och stoppur. A. B. Gyllenberg & Rosengren (Stockholm, odaterad)

Priskurant från J. P. Brandt, Stockholm: Fick- och vägg-ur, urfourniturer och alla slags verktyg hörande till urmakeriet (1900, nött, lösa blad)

Siduna AB, Stockholm: Katalog över fourniturer och verktyg No 148 (1948, ringpärm)

.

Proveniens

Åke Falk Urhandel, Nybrogatan 5, Stockholm

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02