Vittorio Zecchin

(Italien, 1878-1947)
Vittorio Zecchin
(Italien, 1878-1947)

Vittorio Zecchin, glasservis, 90 delar, "158 CV" Venini Cappellin och MVM Cappellin, Murano, 1920-tal. Delvis signerade.

Blåst, tonat glas med och utan förgyllning. De med förgylld mynning signerade MVM Cappellin Murano.
11 st champagnekupor, höjd ca 14 cm
13 rödvinsglas, höjd ca 20 cm
7 vitvinsglas, 17,5 cm
9 vitvinsglas, höjd ca 15,7 cm
13 glas, höjd 13,5 cm
7 starkvinsglas, höjd 12 cm
15 assietter, diameter ca 15,5-16,5 cm.
15 skålar, diameter ca 10-11 cm, höjd 5-5,5 cm.
Beställningsarbete.

Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage i förgyllning.

Klubbat pris
1 250
14 338
1 308
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Budhistorik (21 bud)
29 nov 2023 16:26
1 250 EUR
8
29 nov 2023 16:24
1 200 EUR
29 nov 2023 16:21
1 150 EUR
8
29 nov 2023 16:21
1 101 EUR
29 nov 2023 16:20
1 051 EUR
8
29 nov 2023 16:18
1 001 EUR
29 nov 2023 16:18
1 000 EUR
29 nov 2023 16:18
980 EUR
8
29 nov 2023 16:18
960 EUR
29 nov 2023 16:17
920 EUR
29 nov 2023 16:17
900 EUR
29 nov 2023 16:16
870 EUR
29 nov 2023 16:16
850 EUR
29 nov 2023 16:14
830 EUR
29 nov 2023 16:14
810 EUR
29 nov 2023 12:56
800 EUR
29 nov 2023 11:02
750 EUR
27 nov 2023 21:06
700 EUR
19 nov 2023 15:36
600 EUR
18 nov 2023 2:40
500 EUR
17 nov 2023 20:36
120 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492