Edwin Lydén

(Finland, 1879-1956)
Edwin Lydén
(Finland, 1879-1956)

Edwin Lydén, "Nytt liv".

Sign. Blandteknik 30x22,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Raimo Aarras

"Kubismen", Finska Konstakademins ambulerande utställning, 1968.
"Edwin Lydén-Flerstämmig Verklighet", Wäinö Aaltonens Museum, Åbo, 11.6.-19.9.2004.
"Kollaasi-Collage", Hyvinge Konstmuseum, 15.6.-9.9.2012.

Klubbat pris
6 400
67 456
7 324
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (16 bud)
29 nov 2023 16:13
6 400 EUR
29 nov 2023 16:13
6 200 EUR
29 nov 2023 14:14
5 700 EUR
29 nov 2023 14:14
5 500 EUR
29 nov 2023 13:32
5 300 EUR
29 nov 2023 13:32
5 100 EUR
29 nov 2023 13:32
4 700 EUR
29 nov 2023 13:32
4 500 EUR
29 nov 2023 13:30
3 600 EUR
29 nov 2023 13:30
3 500 EUR
24 nov 2023 14:17
3 400 EUR
22 nov 2023 12:23
3 300 EUR
20 nov 2023 17:20
3 200 EUR
17 nov 2023 21:45
3 000 EUR
17 nov 2023 18:43
220 EUR
17 nov 2023 17:22
200 EUR

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377