Eliel Saarinen

(Finland, 1873-1950)
Eliel Saarinen
(Finland, 1873-1950)

Eliel Saarinen, soffa, jugend, tillverkare N. Bomans Ångsnickeri Åbo, 1900-talets början.

Vitmålad trästomme med bambuimiterande spjälor. Fast, stoppad sits och armstöd. Längd 133 cm, höjd 81 cm, sitthöjd 45 cm.

Senare målning och klädsel. Fläck utan vit målfärg, sannolikt tidigare färger synliga.

Proveniens

Rundradion Ab:s/ Yle:s rekvisitasamlingar.

Samma modell, utan klädsel, finns i Rosenkammaren på Hvitträsk, där Eliel Saarinen bodde med sin familj och med kollegorna Herman Gesellius och Armas Lindgren.

Formgivare

Klubbat pris
920
10 516
969
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (25 bud)
29 nov 2023 16:38
920 EUR
29 nov 2023 16:38
900 EUR
29 nov 2023 16:36
850 EUR
29 nov 2023 16:36
830 EUR
29 nov 2023 16:35
810 EUR
29 nov 2023 16:35
790 EUR
29 nov 2023 16:33
770 EUR
29 nov 2023 16:33
750 EUR
28 nov 2023 21:08
720 EUR
28 nov 2023 21:08
700 EUR
28 nov 2023 21:08
670 EUR
28 nov 2023 21:08
650 EUR
27 nov 2023 21:58
600 EUR
27 nov 2023 21:58
580 EUR
27 nov 2023 21:57
560 EUR
27 nov 2023 21:57
540 EUR
25 nov 2023 15:41
520 EUR
23 nov 2023 7:49
500 EUR
21 nov 2023 6:19
440 EUR
21 nov 2023 6:19
420 EUR
21 nov 2023 4:46
400 EUR
19 nov 2023 7:17
320 EUR
18 nov 2023 15:09
300 EUR
18 nov 2023 7:36
110 EUR
17 nov 2023 21:41
100 EUR