Helene Schjerfbeck

(Finland, 1862-1946)
Helene Schjerfbeck
(Finland, 1862-1946)

Helene Schjerfbeck, Flicka i sandgrop.

Sign. HS. Utförd 1942. Olja och kol på duk 47x35,7 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Gösta Stenmans Samling; nuvarande ägare.

"Helene Schjerfbeck Hyllningsutställning", Stenmans Konstsalong, Stockholm 1942, nr. 97.
"Helene Schjerfbeck", Stenmans Konstsalong, Stockholm 1944, nr.85.
"Helene Schjerfbeck", Canada och USA 1949-1952, nr.27.
"Helene Schjerfbeck", Stenmans Konstsalong, Stockholm 1954, nr.99.
"Helene Schjerfbeck", Stenmans Konstsalong, Stockholm 1958, nr.94.
"Helene Schjerfbeck", Lapinlahden taidekeskus, Lappviken 1983, nro 20.
"Helene Schjerfbeck", Ekenäs museum 1984, nr.54.
"Privaatti 88", Helsingfors Konsthall, Helsingfors 1988, nr.89.
"Helene Schjerfbeck", Konstmuseet Ateneum, 2.2.-5.4. 1992, nr. 451.
"Helene Schjerfbeck", The Phillips Collection, Washington D.C., 1992,
The National Academy of Design, New York 1992—1993, nr.451.
"Helene Schjerfbeck-Förändringarnas år", Hyvinge konstmuseum, 10.11.2001-10.3.2002.
"Helene Schjerfbeck", Malmö konstmuseum, 12.2.-17.4.2006.
"Helene Schjerfbeck", Konstmuseet Ateneum, 1.6.-14.10.2012, nr.653.
"Andligheten i Konsten-Helene Schjerfbeck", Villa Gyllenberg, Helsingfors 2012.
"Natt och Dag", Halosenniemi Museum, 23.9.-30.11. 2014
"Sommarens Magi", Halosenniemi Museum, 3.5.-4.9.2016.

H.Ahtela, "Helena Schjerfbeck", Helsingfors, 1953, nr 886.
"Helene Schjerfbeck", red. Leena Ahtola-Moorhouse, Ateneum, 1992, nr 451, avbildad på s.275.
"Helene Schjerfbeck-150 år", red. Leena Ahtola-Moorhouse, Konstmuseet Ateneum, 2012, nr.653, avbildad (helsida) på s.323

Smeden Juho Kustaa Sahrmans (från 1913 Mäkinen) och hans fru Olgas fyra barn fungerade som inspiration för Helene Schjerfbeck till ett flertal målningar. Familjens barn Elma, Einari, Martta och Katri tjänstgjorde även som små hjälpredor och hämtade bland annat matportioner till Helene och hennes mor från stationsrestaurangen i Hyvinge. I en intervju med författaren Lea Bergström berättade Martta att hon i början av 1910-talet stod modell för den första versionen av ”Flicka i sandgrop”. Den nu till salu varande målningen är den enda senare tolkningen av de två verk med detta motiv som målades trettio år tidigare och den utfördes på Luontola Sanatoriet i Nummela mitt under fortsättningskriget.

De två verken från det tidiga 1910-talet av flickan i sandgropen är färgmässigt kraftfulla, i synnerhet oljemålningen (hörde redan tidigt till Keirkners samling och fr.om. 1945 till Konstmuseet Ateneums samlingar), där den cinnoberröda klänningen och det duniga ljusgula håret formligen lyser i betraktarens ögon. Formen, färgerna och linjerna är avskalat moderna, solskimret rytmiserar effektfullt klänningen, medan halsen och huvudet sveps in i en mjuk strålglans. Flickans sura sinnesstämning är utmärkt återgivet med ett modernt och förenklat stilgrepp. Den ljuskraftiga färgskalan återspeglar i sin tur de regnbågsfärger som efterfrågades i finländsk konst vid denna tid, och som var på väg att ersätta de mörkare nyanserna. Helene Schjerfbeck följde dock med den finska konstvärlden främst genom att läsa tidningar och brev samt diskutera med vänner, eftersom hon förblev fast stationerad i Hyvinge och hade ännu inte ens träffat sin framtida konsthandlare Gösta Stenman eller konstnärsvän Einar Reuter.

Versionen från 1942 är mer dämpad, men den har något gemensamt med de båda tidigare verken, inklusive gouachemålningen (som tidigt hörde till konstnären Eric O.W. Ehrströms samling och nu är i Gösta Serlachius Stiftelses ägo), även om det allmänna intrycket präglas av målningens specifika, egna aura och mörkare färgskala. I de tidigare målningarna är flickans kroppsställning så kraftigt hukande att hennes vrister knappt syns, endast hennes tossor fungerar som stöd för henne; i denna senare version är hon barfota och inte lika mycket i huk. Sinnesstämningen är fokuserad och balanserad. Kvisten i flickans hand är rakare och i ett mer resolut grepp och verkar ha tecknat sina egna mönster i den uttrycksfullt återgivna sanden. Den för konstnären kännspaka gröna nyansen har ställvis kompletterat den blekgula färgen för att ge ökad känslighet till färgskalan. Likt gouache-versionen ger kolstrecken kontur och avgränsar formerna. Denna tolkning av ”Flicka i Sandgrop” är modernt avskalad, till sin stämning lugnare och fridfullare än de första versionerna hon målade i 50-års åldern. Motivet är placerat ute i det fria, vilket var ovanligt för Schjerfbeck och denna gång hänger sig Schjerfbeck till fullo att skildra konstrasten mellan ljus och skugga. Flickans ansikte är i stark skugga i förhållande till hennes ljusa hår. Målningens balanserade och samtidigt mångfacetterade stämning är än en gång ett bevis på Helene Schjerfbecks virtuositet och gör den till något helt annat än en traditionell barnbild.

På Helene Schjerfbecks 80-års Hyllningsutställning på Gösta Stenmans konstsalong i Stockholm fungerade ”Flicka i Sandgrop” från 1942 som ett praktexempel på konstnärens evigt ungdomliga skaparkraft.

Leena Ahtola-Moorhouse

Konstnär

Klubbat pris
460 200
5 278 494
481 614
Utropspris
580 000 - 650 000 EUR
Budhistorik (24 bud)
29 nov 2023 17:46
460 200 EUR
29 nov 2023 17:46
460 000 EUR
29 nov 2023 17:44
457 200 EUR
29 nov 2023 17:44
457 000 EUR
29 nov 2023 17:42
456 200 EUR
29 nov 2023 17:42
456 000 EUR
29 nov 2023 17:36
455 800 EUR
29 nov 2023 17:36
455 600 EUR
29 nov 2023 17:08
455 200 EUR
29 nov 2023 17:08
455 000 EUR
29 nov 2023 15:52
450 200 EUR
29 nov 2023 15:52
450 000 EUR
29 nov 2023 15:40
435 000 EUR
29 nov 2023 14:44
404 000 EUR
29 nov 2023 12:54
400 000 EUR
28 nov 2023 19:45
375 000 EUR
24 nov 2023 13:54
350 200 EUR
23 nov 2023 19:38
350 000 EUR
19 nov 2023 16:38
325 000 EUR
18 nov 2023 19:58
310 000 EUR
17 nov 2023 12:48
300 000 EUR
17 nov 2023 12:43
100 000 EUR
17 nov 2023 12:42
60 000 EUR
17 nov 2023 12:41
50 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377