Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Magnus Enckell

(Finland, 1870-1925)
Magnus Enckell
(Finland, 1870-1925)

Magnus Enckell, "Storm i Kuorsalo".

Sign.1918. Olja på duk 57x69 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Direktör Juho Hämäläinen, Helsingfors. Därefter genom arv inom familjen.

-Magnus Enckell, Nordiska Konstförbundet, Stockholm och Oslo, 1950.
-Exhibition of Finnish Fine and Applied Arts in the U.S.A. and Canada, 1952-53.

Jaakko Puokka, "Magnus Enckell-Ihminen ja taiteilija", Otava, Helsingfors 1949, nr. 440

Klubbat pris
5 400
55 728
6 178
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
29 nov 2023 16:33
5 400 EUR
29 nov 2023 16:32
5 200 EUR
29 nov 2023 16:31
5 000 EUR
29 nov 2023 16:31
5 000 EUR
29 nov 2023 16:22
4 800 EUR
29 nov 2023 16:16
4 600 EUR
29 nov 2023 13:28
4 400 EUR
29 nov 2023 13:22
4 200 EUR
28 nov 2023 17:19
4 000 EUR
25 nov 2023 9:46
3 700 EUR
24 nov 2023 21:41
3 500 EUR
18 nov 2023 18:01
3 000 EUR
18 nov 2023 9:17
1 500 EUR
17 nov 2023 22:07
1 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13