Alexander Ljubavin, glassbestick, 14 dlr, silver, i originaletui, S:t Petersburg 1908-17.

12 glass-/dessertskedar, förgyllda blad, längd 13,4 cm.
Glasskära och serveringssked med förgyllt blad, längd 26,5 resp. 23 cm.
Sammanlagd vikt 543 g.
Finska kontrollstämplar av Heikki Kaksonen, Helsingfors 1926.
Original besticklåda märkt N. Ljubavin med hovleverantörsmärke.

Smärre åldersrelaterat slitage. Skedskaften polerade. Helhetsintrycket är gott.

Klubbat pris
900
10 287
948
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (4 bud)
29 nov 2023 17:26
900 EUR
29 nov 2023 13:43
880 EUR
26 nov 2023 12:49
750 EUR
22 nov 2023 6:39
350 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492