Petr Loskutov, skrin, silver, delvis förgyllt, Moskva, Ryssland 1893.

Korgmönstrat cigarrskrin med trompe-l'oeil-dekor, lock på gångjärn med fransad duk, två förgyllda spiralband löper runtom skrinet, insidan och bottnen förgyllda. Fyra kulfötter.
Längd 17 cm, bredd ca 11 cm, höjd ca 8,7 cm. Vikt 545 g.
Stämplad i botten, på lockets in- och yttersida samt i framkanten. Kontrollmästarstämpel Alexander Smirnov, Moskva 1893, silverstämpel 84.

Utsidans förgyllning sliten. En smärre och en obetydlig buckla i nedre hörnen. En bakre fot aningen intryckt.

Klubbat pris
2 700
30 969
2 826
Utropspris
2 000 - 2 300 EUR
Budhistorik (25 bud)
11
29 nov 2023 16:59
2 700 EUR
8
29 nov 2023 16:59
2 600 EUR
11
29 nov 2023 16:58
2 500 EUR
8
29 nov 2023 16:57
2 400 EUR
29 nov 2023 11:06
2 300 EUR
9
29 nov 2023 11:06
2 200 EUR
29 nov 2023 11:06
2 200 EUR
9
29 nov 2023 10:37
2 100 EUR
29 nov 2023 10:37
2 000 EUR
28 nov 2023 20:41
1 950 EUR
10
28 nov 2023 20:41
1 900 EUR
28 nov 2023 18:02
1 850 EUR
28 nov 2023 18:02
1 800 EUR
28 nov 2023 15:58
1 750 EUR
9
28 nov 2023 10:38
1 700 EUR
8
26 nov 2023 18:41
1 650 EUR
25 nov 2023 13:06
1 600 EUR
25 nov 2023 13:06
1 550 EUR
20 nov 2023 21:19
1 500 EUR
18 nov 2023 14:14
1 400 EUR
18 nov 2023 12:54
1 300 EUR
18 nov 2023 10:46
1 200 EUR
18 nov 2023 9:16
1 100 EUR
17 nov 2023 16:55
1 000 EUR
17 nov 2023 11:11
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492