Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Fredrik Ahlstedt

(Finland, 1839-1901)
Fredrik Ahlstedt
(Finland, 1839-1901)

Fredrik Ahlstedt, Utflykt i Kimito Skärgård.

Sign.1884. Olja på duk 43x65,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Slitage.

Konstnär

Fredrik Ahlstedt var en finländsk bildkonstnär. Han studerade i Åbo för R.W. Ekman, vid Konstakademien i Stockholm samt i Düsseldorf. Ahlstedt var gift med konstnären Nina Ahlstedt. Han förknippas med kretsen kring Victor Westerholm och konstnärkolonin i Önningeby på Åland. En tid var Ahlstedt verksam som lärare och rektor vid Finska Konstföreningens ritskola i Helsingfors och vid Helsingfors universitet. Hans måleri präglas främst av frodiga landskap, ibland mariner och porträtt.

Klubbat pris
4 600
47 472
5 263
Utropspris
7 500 - 8 500 EUR
Budhistorik (3 bud)
29 nov 2023 12:24
4 600 EUR
18 nov 2023 18:07
2 500 EUR
18 nov 2023 8:55
2 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13