J. Henrik Frodell, bröllopsbägare, silver, Stockholm 1799.

Trambolerad dekor. Krönt monogram på ena sidan, på motsatt sida initialer och årtalet 1800. Insidan och foten förgylld. Höjd 22 cm. Vikt 448 g.
J.H. Frodell verksam 1784-1807.

Åldersrelaterat slitage. Yttre sidans förgyllning sliten, insidan ställvis anlupen. Smärre intryckning i fotringen.

Klubbat pris
460
4 848
526
Utropspris
500 - 700 EUR
Budhistorik (11 bud)
29 nov 2023 16:26
460 EUR
29 nov 2023 15:49
440 EUR
29 nov 2023 15:49
429 EUR
29 nov 2023 13:19
420 EUR
29 nov 2023 13:18
400 EUR
29 nov 2023 13:18
390 EUR
29 nov 2023 10:43
370 EUR
22 nov 2023 8:44
350 EUR
18 nov 2023 0:31
250 EUR
17 nov 2023 14:16
150 EUR
17 nov 2023 13:46
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492