Kan inte nå servern

Linn Fernström

(Sverige, Född 1974)
Linn Fernström
(Sverige, Född 1974)

Linn Fernström, "Spelande"

Signerad Linn Fernström och daterad 2008 a tergo. Blyerts på papper 82 x 66 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Utställningar

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Linn Fernström", 30 augusti - 28 september 2008.

Konstnär

Linn Fernström är en svensk bildkonstnär född i Örebro 1974. Hon utbildade sig först vid konstskolan Idun Lovén och fortsatte sedan studierna vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm mellan år 1995 och 2000. År 1999 hade Fernström sin första separatutställning på Galleri Mejan, och har sedan dess haft en blomstrande karriär med flera stora soloutställningar, bland annat på Liljevalchs konsthall.
Fernströms målningar kännetecknas ofta av en ljus bakgrund kombinerat med starka, klara färger. Motiven kretsar kring människor och djur och spänner mellan idyll och mardröm, lekfullhet och allvar. Med lätta penseldrag och en luftig komposition behandlar Fernström teman som död och kärlek. Det är svårt att se om figurerna flyger eller faller, då hon arbetar med att testa, leka och flytta runt objekten; fåglar, skadade kroppar, apor, ballonger och växter. Hennes stil är ofta realistisk med referenser till det klassiska måleriet med inslag av symbolism och surrealism. Målningarna kan vara monumentala i sin storlek, och Fernström avbildar gärna sig själv. Hennes berömda verk har sålts för höga priser på konstauktioner under 2000-talet, så som ”De tre kvinnorna”, ”Ballongerna” och självporträttet ”Bortbytingen”.
Linn Fernströms verk finns representerade i samlingar såsom Moderna Museet i Stockholm, Malmö Konstmuseum och Linköpings Konstmuseum.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
12 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?