Dan Wolgers

(Sverige, Född 1955)
Dan Wolgers
(Sverige, Född 1955)

Dan Wolgers, "Musmatta"

Signerad i blyerts på etikett a tergo, 1995. Numrerad A.P. 24 x 19 cm.

Slitage och fläckar.

Konstnär

Wolgers, Dan f. 1955 i Stockholm. Svensk skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1980-1985. Professor där 1995-98. Dan Wolgers är full av hugskott och humor, är en lekfull dadaist, prövar och ifrågasätter det mesta och naturligtvis provocerar och chockerar han åskådaren. Han fick uppdraget att designa omslaget till Stockholms telefonkatalog, men i stället för att göra en bild satte han dit telefonnumret till sin ateljé. Katalogen finns i dag på Museum of Modern Art i New York. När han skulle medverka i en samlingsutställning på Liljevalchs konsthall bad han få låna två bänkar, som han omedelbart sålde på auktion. Han anmäldes för förskingring och blev villkorligt dömd till dagsböter. Domen kom på posten i ett slutet kuvert vilket han signerade och sålde för 20 000 kr. Wolgers ställer det mesta på sin spets t.o.m skylten ”Här slutar allmän väg”. ”Jag försöker visualisera och manifestera olika aspekter på livet i min konst” säger han själv. ”På det privata planet använder jag mitt arbete till att försöka begripa någonting av vad jag och andra har här på jorden att göra.”

Utropspris
2 500 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27