Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, soffgrupp, 3 delar, "Minerva", France & Son, Danmark, 1960-tal.

Sofforna med stomme av teak med gröna textilklädda och knapphäftade dynor. Ena soffan brickmärke, Längd 127 respektive 188, sitthöjd 42, höjd ca 80 cm. Bord av teak med rottingflätad bordsskiva, med en hylla. Brickmärkt. 77x 77, höjd 64 cm.

På den kortare soffan har brickmärkningen ramlat bort. Fläckar. Vissa skador på dynorna samt på bordets rottingflätning. Ställvis slitage.

Utropspris
20 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13