Gösta Wessel

(Sverige, Född 1944)
Gösta Wessel
(Sverige, Född 1944)

Gösta Wessel, "Little Brother"

Copyrightstämplad a tergo Gösta Wessel. Numrerad 401, total upplaga 620. Plast, diameter 18 cm.

God kondition

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm

Gösta Wessel, en konstnär, forskare och professor från Sverige, utmärker sig genom avancerade studier inom färg och ljus, samt geometriska former och mönster. Född i Lund år 1944, genomgick han konststudier vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Hans konst sträcker sig över måleri och skulpturer, inklusive permanenta och platsspecifika installationer för både arkitektoniska och urbana sammanhang. I sin roll som professor vid Konstfack – Konst, Hantverk och Design i Stockholm har han undervisat och bedrivit konstnärlig forskning inom färg och ljus. Hans egna konstnärliga utforskningar har alltid pågått parallellt.
Wessel har deltagit i flera utställningar både i Sverige och internationellt. Hans verk återfinns i samlingarna hos Moderna Museet i Stockholm, Dalarnas Museum, Svenska kyrkan, Statens konstråd, olika kommuner och landsting. Han är särskilt känd för sina platsspecifika konstverk i Stockholm, där han skapade designen för tunnelbanestationerna Mörby Centrum och Axelsberg, järnvägsstationen Södra station, äventyrsbadet Eriksdalsbadet och valven i tunneln Södra länken.

Utropspris
1 500 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63