Arne Jones E1299

Mugg, skål samt matlåda, fyra delar, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.

Rund med hänkel, dekor i famille rose. Höjd 15,5 cm. En skål med dekor i underglasyrblått. Diameter 15 cm. En matlåda i fyra etager, höjd 11,5 cm.

Slitage. Mugg, glasyrnötning. Skålen med ytslitage, defekt, brättesspricka. Matlådan med nagg.

Utropspris
3 000 SEK