Madeleine Pyk – en samling F769

Rock, broderat siden. Kina, tidigt 1900-tal.

Broderad med femkloade drakar som jagar den flammande pärlan mot en blå grund. Fodrad. Rygg höjd 129 cm, mått arm till arm 150 cm.

Omarbetad vid armarna. Skador, slitage.

Utropspris
6 000 SEK