Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Terrin med lock och fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95) samt två crèmekoppar, porslin, Kina, qingdynasti, 1800-tal.

Terrinen med tillhörande fat dekorerade i underglasyrblått med motiv av pagod i flodlandskap. Terrinens längd 36, fatets längd 41 cm. Crémekopparna med annat flodmotiv i underglasyrblått. Höjd 8 cm.

Glasyrmistor. Slitage. En crèmekopp med spricka. Fotringsnagg. Bränningssprickor.

Proveniens

Conrad M. Pineus.

Utropspris
5 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13