Ovoida former med dekorerade med olika blomstermotiv i underglasyrblått. Två med lock. Ena urnan med fläckig göasyr samt två små hänkar. Höjd 11-14 cm.
Smärre nagg. Glasyrmistor. Slitage. En med stjärnsprickor på insidan. Bränningssprickor. Nötta kanter. Krackelyr.