Kangxistil men senare. Dekor i famille verte med motiv av stridsscener med hästar i landskap samt lyckobringande objekt. Insidan med figurscen med trana i trädgård. Bär märkning. Höjd 10,5, höjd 15,5 cm inklsive träställ, diameter 24,5 cm. Träställ medföljer.
Skador, äldre lagningar.