Askar med lock, två stycken, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

En med dekor i underglasyrblått med fiskar. Diameter 15,5 cm. Den andra med dekor i imari. Diameter 12.5 cm.

Obet slitage.

Proveniens

From a Swedish private collection, the family lived in Japan, 1957-1971, thence by descent.

Klubbat pris
1 000
87
92
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (13 bud)
14 apr 11:18
1 000 SEK
14 apr 11:18
950 SEK
13 apr 21:57
750 SEK
13 apr 21:56
700 SEK
13 apr 21:56
700 SEK
11 apr 17:57
650 SEK
11 apr 15:21
600 SEK
9 apr 14:12
550 SEK
6 apr 8:51
500 SEK
6 apr 8:51
450 SEK
6 apr 8:50
400 SEK
6 apr 8:50
350 SEK
5 apr 20:53
300 SEK