Vaser, ett par, samt ströare, 2 st, sterlingsilver Japan 1900-talets första hälft.

Vaser med räfflad yta och graverad bladslinga, höjd 8,5 cm.
Ströare, höjd 10 cm, stämplad Sterling.
Liggande ströare, längd 7 cm, stämplad Suzuyo.
Sammanlagd vikt 190 cm.

Den ena vasen och den liggande ströaren med bucklor. Den ena ströarens lock något löst.

Proveniens

Den finländska diplomaten Helge von Knorrings samling, därefter genom arv inom familjen.

Klubbat pris
176
1 936
184
Utropspris
150 EUR
Budhistorik (14 bud)
14 apr 17:48
176 EUR
14 apr 17:48
166 EUR
14 apr 17:47
156 EUR
14 apr 17:46
146 EUR
14 apr 17:46
136 EUR
14 apr 17:44
126 EUR
14 apr 17:44
120 EUR
14 apr 17:40
116 EUR
14 apr 17:22
106 EUR
14 apr 17:22
100 EUR
13 apr 18:33
80 EUR
13 apr 17:57
70 EUR
13 apr 16:10
60 EUR
6 apr 20:00
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?