Sakekoppar, 5 st, porslin, och docka, papier maché, Japan 1900-talets första hälft.

Fem sakekoppar med förgylld dekor av krysantem med 16 kronblad, samt påfåglar, diameter ca 9,5 cm, höjd 4 cm.
Docka med ställ, höjd 12 cm.

En sjätte sakekopp sönder, medföljer tillsammans med två lösa delar.
Dockan med ytskador.

Proveniens

Den finländska diplomaten Helge von Knorrings samling, därefter genom arv inom familjen.

Inga bud
0
0
0
Utropspris
150 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (0 bud)
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492