Mask, svärtat trä, Japan, troligen Edo (1603-1868).

Mask i svärtat trä med vänligt uttryck och runda former, inga öppningar för ögon och mun. Handtag på baksidan. 17.5 x 14 cm.

Skador. Färgbortfall. Nagg.

Proveniens

Köpt på Nordéns auktion nr 10 6 oktober 1993 katalognummer 267, proveniens Wilhelm Kåges (1889-1960) privata samling.

Noh 能 (Nō) har sedan 1300-talet fungerat som en slags kombination av ceremoniell rit och teater för den japanska aristokratin. Den uppfördes ursprungligen i Shinto-tempel med både religiösa och rituella inslag. No-teatern blev populär bland samurajer och framförs fortfarande enligt strikta regler med inslag av kampsport.
No-maskerna bär en central roll för konstformen och fungerar inte bara som rekvisita utan bär enligt traditionen stora symboliska och magiska egenskaper. De olika maskerna representerar historiska figurer och mytologiska väsen som har sitt ursprung i gammal japansk tro. Bäraren av masken ansågs bli besatt av den karaktär som masken symboliserade.

Klubbat pris
4 400
402
421
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
14 apr 20:00
4 400 SEK
14 apr 20:00
4 200 SEK
14 apr 19:59
4 000 SEK
14 apr 19:59
3 800 SEK
14 apr 19:58
3 600 SEK
14 apr 19:58
3 400 SEK
14 apr 19:58
3 200 SEK
14 apr 19:57
3 000 SEK
14 apr 19:57
2 800 SEK
14 apr 19:57
2 600 SEK
14 apr 19:56
2 400 SEK
14 apr 19:56
2 300 SEK
14 apr 19:56
2 200 SEK
14 apr 19:56
2 000 SEK
14 apr 19:55
1 900 SEK
14 apr 11:37
1 800 SEK
13 apr 20:17
1 300 SEK
11 apr 17:42
1 200 SEK
5 apr 21:24
1 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?