Dockor, 3 st, så kallade Kokeshi, Japan, 1900-tal.

Handmålat, svarvat trä. Höjd 30-35,5 cm.

Smärre slitage, märken och färgbortfall. Smärre fläckar. Den minsta dockans huvud sitter löst.

Enligt uppgift inköpta på Svenskt Tenn under 1960/70-talet.

Klubbat pris
1 800
165
172
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (5 bud)
14 apr 16:59
1 800 SEK
8 apr 11:14
1 700 SEK
6 apr 16:27
700 SEK
6 apr 13:39
400 SEK
5 apr 19:35
300 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?