Dockor, 3 st, så kallade Kokeshi, Japan, 1900-tal.

Handmålat, svarvat trä. Höjd 30-35,5 cm.

Smärre slitage, märken och färgbortfall. Smärre fläckar. Den minsta dockans huvud sitter löst.

Enligt uppgift inköpta på Svenskt Tenn under 1960/70-talet.

Klubbat pris
1 800
171
195
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (5 bud)
14 apr 2024 16:59
1 800 SEK
8 apr 2024 11:14
1 700 SEK
6 apr 2024 16:27
700 SEK
6 apr 2024 13:39
400 SEK
5 apr 2024 19:35
300 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38