Mai-ko-jō 舞小尉, mask med bekymrat uttryck, snidade rynkor och öppen mun med en rad tänder. Hår fäst vid maskens panna och haka. 21x15 cm. Signerad.
Slitage. Färgbortfall. Nagg.
Köpt på Nordéns auktion nr 10 6 oktober 1993 katalognummer 267, proveniens Wilhelm Kåges (1889-1960) privata samling.
Noh 能 (Nō) har sedan 1300-talet fungerat som en slags kombination av ceremoniell rit och teater för den japanska aristokratin. Den uppfördes ursprungligen i Shinto-tempel med både religiösa och rituella inslag. No-teatern blev populär bland samurajer och framförs fortfarande enligt strikta regler med inslag av kampsport.
No-maskerna bär en central roll för konstformen och fungerar inte bara som rekvisita utan bär enligt traditionen stora symboliska och magiska egenskaper. De olika maskerna representerar historiska figurer och mytologiska väsen som har sitt ursprung i gammal japansk tro. Bäraren av masken ansågs bli besatt av den karaktär som masken symboliserade.