Noh-mask, bemålat trä, Japan, Edo (1603-1868).

Kokushiki-jō, 黒式尉, tvådelad mask med snörat fäste, vänligt uttryck med snidade rynkor och hår fäst vid ögonbryn, mustasch och skägg. 18 x 14 cm.

Slitage. Färgbortfall. Nagg.

Proveniens

Köpt på Nordéns auktion nr 10 6 oktober 1993 katalognummer 267, proveniens Wilhelm Kåges (1889-1960) privata samling.

Noh 能 (Nō) har sedan 1300-talet fungerat som en slags kombination av ceremoniell rit och teater för den japanska aristokratin. Den uppfördes ursprungligen i Shinto-tempel med både religiösa och rituella inslag. No-teatern blev populär bland samurajer och framförs fortfarande enligt strikta regler med inslag av kampsport.
No-maskerna bär en central roll för konstformen och fungerar inte bara som rekvisita utan bär enligt traditionen stora symboliska och magiska egenskaper. De olika maskerna representerar historiska figurer och mytologiska väsen som har sitt ursprung i gammal japansk tro. Bäraren av masken ansågs bli besatt av den karaktär som masken symboliserade.

Klubbat pris
3 000
273
285
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
14 apr 17:56
3 000 SEK
14 apr 11:36
1 800 SEK
11 apr 19:40
1 500 SEK
11 apr 15:19
900 SEK
10 apr 10:05
800 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?