Noh-mask, bemålat trä, Japan, Edo (1603-1868).

Omoni-akujō 重荷悪尉, mask med grinande ansikte, utstående stirrande ögon och snidade rynkor. Öppen mun med två rader tänder, hår fäst vid ögonbryn. 17 x 14 cm.

Slitage. Färgbortfall. Skador/lagningar.

Proveniens

Köpt på Nordéns auktion nr 10 6 oktober 1993 katalognummer 267, proveniens Wilhelm Kåges (1889-1960) privata samling.

Noh 能 (Nō) har sedan 1300-talet fungerat som en slags kombination av ceremoniell rit och teater för den japanska aristokratin. Den uppfördes ursprungligen i Shinto-tempel med både religiösa och rituella inslag. No-teatern blev populär bland samurajer och framförs fortfarande enligt strikta regler med inslag av kampsport.
No-maskerna bär en central roll för konstformen och fungerar inte bara som rekvisita utan bär enligt traditionen stora symboliska och magiska egenskaper. De olika maskerna representerar historiska figurer och mytologiska väsen som har sitt ursprung i gammal japansk tro. Bäraren av masken ansågs bli besatt av den karaktär som masken symboliserade.

Klubbat pris
5 400
491
514
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
14 apr 17:56
5 400 SEK
14 apr 17:25
5 200 SEK
14 apr 17:25
5 000 SEK
14 apr 17:25
5 000 SEK
10 apr 17:34
4 700 SEK
10 apr 17:34
4 500 SEK
10 apr 7:38
4 200 SEK
10 apr 7:38
4 000 SEK
9 apr 18:01
3 000 SEK
8 apr 15:46
1 000 SEK
8 apr 11:31
500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?