Skålar, två stycken, fat, fyra stycken, porslin, Japan, Meiji (1868-1912), delvis Kutani.

Skål med dekor i järnoxidrött och förgyllning märkt Kutani. Diameter 21, höjd 7 cm.
Oktagonal skål med dekor i imarifärger, motiv av krysantemum, diameter 16, höjd 7,5 cm.
Ovalt serveringsfat med dekor i imari samt relief längs brättet, motiv av fenix och trädgård, 30 x 26 cm.
Tre skålfat med konturerade brätten, ett med dekor av malfiskar och kalebasser samt trädgård, diameter 22 cm.

Slitage. Bränningsdefekter.

Proveniens

Från Claes Ugglas samling.

Klubbat pris
550
50
52
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (7 bud)
15 jun 20:51
550 SEK
15 jun 18:05
500 SEK
15 jun 18:05
500 SEK
15 jun 6:34
450 SEK
15 jun 6:34
400 SEK
15 jun 0:02
350 SEK
12 jun 13:00
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?