Ando Hiroshige

(Japan, 1797-1859)
Ando Hiroshige
(Japan, 1797-1859)

Ando Hiroshige, efter, träsnitt, 'Enjoying the evening cool at Ryogoku Bridge'

Träsnitt. 'Enjoying the evening cool at Ryogoku Bridge' 両国橋夕涼 (Ryogokubashi yu-suzumi) ur serien Famous Places in Edo 江戸名所 (Edo meisho). Bladstorlek 23 x 35 cm.

Ej examinerad ur ram. Fläckar. Bleknad.

Proveniens

Inköpt av den svenska konstnären Sven X:et Erixson (1899-1970) i Japan under 1960-talet. Därefter i arv.

Klubbat pris
1 900
166
175
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
14 apr 19:30
1 900 SEK
14 apr 19:30
1 800 SEK
14 apr 19:27
1 700 SEK
14 apr 19:27
1 600 SEK
14 apr 18:25
1 100 SEK
13 apr 10:14
1 000 SEK
8 apr 10:06
350 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75