Kimono, målat och broderat siden. Japan, 1900-tal.

Dekorerad med krysantemum, bambu och prunus i röda och cremefärgade nyanser mot svart botten. Rött foder. Rostfärgat bälte. Bredd mellan ärmarna 128, längd 172 cm.

Slitage. Fläckar.

Klubbat pris
1 800
163
174
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (4 bud)
11 apr 22:12
1 800 SEK
11 apr 22:11
1 500 SEK
8 apr 14:42
1 000 SEK
8 apr 11:32
900 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75