Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Koppar med lock och ställ, tre stycken, samt tre fat, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i emaljfärger med stiliserade lotusblommor på gul respektive cerise och turkos bakgrund. Tre koppar med utsvängd mynning med lock och fat, totalhöjd 10 cm. Små fats diameter 9,5 cm. Ett extra ställ medföljer.

Slitage. Två lock och en skål med sprickor.

Proveniens

Från Claes Ugglas samling.

Utropspris
1 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13