Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, dessertservis, glas, 30 delar, "Droppring" för Iittala. Formgiven 1963.

Formgiven 1963. I produktion 1966-1982.
12 st, (+1) dessertskålar. Höjd 5 cm. Diameter 9,5 cm.
2 st, serveringsskålar. Höjd 9,5 cm. Diameter 18 cm.
2 st, sockerskålar. Höjd 5,5 cm. Diameter 8 cm.
2 st, gräddsnäckor. Höjd 7,5 cm. Diameter 6,5 cm.
12 st, likörglas 6 cl. Höjd 6 cm. Diameter 5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas samling.

I början av 1960-talet skapade Timo Sarpaneva en experimentell serie färgade dricksglas som kallades "Liekkiraita" på fabriken. Han använde en unik metod för att skapa en ljusare kant på det färgade glaset genom att värma upp glaset och sträcka ut det från mitten. Trots imponerande designen och enkelheten var denna metod olämplig för industriell produktion eftersom glaset lätt gick sönder. Men år 1963 använde Sarpaneva den här metoden för att utveckla ett av sina finaste glasserviser, "Droppring". Glasserien består av två typer av dricksglas, serverings- och dessertskålar samt kannor. Det är ett tidlöst mästerverk som kompletterar alla stilar. Dessutom är det värt att notera att "Droppring"-glasserien ingår i New York Museum of Modern Art's samling.
Marjatta Sarpaneva

Formgivare

Klubbat pris
165
1 846
175
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (18 bud)
10 dec 2023 20:58
165 EUR
10 dec 2023 20:58
155 EUR
10 dec 2023 20:58
155 EUR
10 dec 2023 20:58
145 EUR
10 dec 2023 20:57
135 EUR
10 dec 2023 20:57
131 EUR
10 dec 2023 20:55
125 EUR
10 dec 2023 20:55
115 EUR
10 dec 2023 20:55
110 EUR
10 dec 2023 13:05
100 EUR
10 dec 2023 8:58
95 EUR
9 dec 2023 10:36
90 EUR
9 dec 2023 10:23
85 EUR
9 dec 2023 10:15
80 EUR
9 dec 2023 10:09
70 EUR
9 dec 2023 10:01
65 EUR
8 dec 2023 18:45
60 EUR
1 dec 2023 17:51
50 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?